W piątek 12 maja br. do Poznania przybyła młodzież greckokatolicka z Białego Boru, Legnicy i Zamienic. Stolica Wielkopolski przywitała młodych grekokatolików czystym niebem i jaskrawym słońcem. Tych śmiałych, odważnych i niestroniących od wysiłku ludzi połączyła chęć poznawania Słowa Bożego. Głównym ich celem był udział w diecezjalnym etapie Olimpiady Biblijnej.
Swój pobyt w grodzie Lecha rozpoczęli od wizyty w mieszczącym się w samym sercu miasta Rogalowym Muzeum Poznania, które jest żywym centrum poznańskich tradycji i kultury. W kameralnej, swobodnej atmosferze pokazu na żywo uczestnicy zapoznali się ze specyfiką, historią, językiem oraz symboliką Poznania, ze szczególnym uwzględnieniem rogali świętomarcińskich.
Kilka minut przed południem udali się przed poznański ratusz aby zobaczyć poznańskie koziołki, które o godzinie 12, po otwarciu się małych drzwiczek, wysuwają się i dwanaście razy trykają się rogami.
Następnie w Retro Hostel odbyły się zajęcia integracyjne w celu bliższego poznania uczniów oraz pobudzenia ich do aktywnej pracy podczas kolejnych zajęć. Bezpośrednio po obiedzie młodzież została zaproszona do wniknięcia w inny świat, podjęcia wysiłku umysłowego oraz współpracy w grupie. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy zespoły i zamknięci w drobiazgowo przygotowanych pokojach, pełnych łamigłówek, mając za zadanie rozwiązanie ich i dzięki temu wydostanie się z pokoju przed upływem godziny. Zarówno grupie „Gdzie jest Sherlock?” jak i grupie „Alicja w Krainie Czarów – na pomoc!” nie udało się wyjść samodzielnie. Tylko zespół z pokoju „Misja: Lodówka” zakończył zadanie przed upływem godziny i opuścił samodzielnie pomieszczenie.
Zwieńczeniem dnia była Boska Liturgia, którą w poznańskiej cerkwi pw. Opieki NMP koncelebrowali trzej duszpasterze: ks. Paweł Berezka, ks. Mirosław Drapała i ks. Paweł Poczekajło. Podczas homilii młodzi zostali wezwani aby Słowo Boże uczynili fundamentem swojego życia. Kaznodzieja zaznaczył, że poprzez czytanie i medytację Pisma Świętego, sam Bóg uczy ludzi modlitwy. Szczególnym zaś obszarem jest Liturgia, podczas której Chrystus zwraca się do każdego człowieka i oczekuje jego odpowiedzi.
Wieczorem był jeszcze czas na spacer po poznańskiej starówce, która wabi turystów renesansowym ratuszem, kolorowymi kamienicami, fontannami oraz prześlicznymi domkami budniczymi, w których kiedyś znajdowały się kramy i mieszkania kupców.
Następnego dnia uczniowie udali się do Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Brandstaettera, gdzie odbył się diecezjalny etap Olimpiady Biblijnej. W konkursie wzięło udział 30 osób. Uczestnicy, zarówno ze szkół gimnazjalnych jak i ponadgimnazjalnych, mieli za zadanie odpowiedzieć na 80 pytań. Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajęła Anna Stawiska z Legnicy, a drugie Anna Maria Bunzyło ze Szprotawy. Na trzecim miejscu sklasyfikowano dwie uczennice Annę Mrzygłód z Białego Boru oraz Olgę Starzyńską z Legnicy. W grupie gimnazjalnej najlepszą okazała się Paulina Prychożdenko z Miastka. Drugie miejsce przypadło Mikołajowi Storoniakowi z Gdańska, a trzecie Aleksowi Madzelanowi z Międzyrzecza.
Na zakończenie spotkania w poznańskiej cerkwi odprawiono Molebien do Bogurodzicy, który celebrował ks. dziekan Andriy Bunzyło. Słowo do młodzieży wygłosił ks. dr Rusłan Marciszak. Po modlitwie ks. dr Arkadiusz Trochanowski wręczył nagrody laureatom i uczestnikom.